..::ESERALİFORUM::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Konu Başlığı
Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı
Konun Puanı
Nerdeyim?..::ESERALİFORUM::.. :: ...::EDEBİYAT::.. :: Makaleler
Gözle

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
eserali
Administrator
Administrator
eserali
FORUMA HOŞGELDİNİZ
EkleBunu RSS Ekle Butonu

Üye bilgileri

Rep Sistemi
Aktiflik:
Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Img_left500/250Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Empty_bar_bleue  (500/250)
Başarı Puanı:
Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Left_bar_bleue500/250Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Empty_bar_bleue  (500/250)
Güçlülük:
Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Img_left500/450Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Empty_bar_bleue  (500/450)
Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Vide
MesajKonu: Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı Tövbesinde Duramayanlar Ne Yapmalı I_icon_minitimeCuma Ocak 16, 2009 11:56 pm

Tövbe eden, gunahindan dolayi kendini kusurlu, suclu gormemelidir. Gunahinin sucunu, kaderimi ALLAH boyle yazmis diyerek kadere ve ALLAH'a yuklemeye calismamalidir. Adem Aleyhisselam, cennette yasaklanan meyveyi yiyince tovbe etti ve gunahini nefsinden bildi. ALLAH da tovbesini kabul etti. Fakat seytan kendi nefsini cok begendigi icin nefsinde bir suc gormedi. Sucunu kaderinin uzerine ve dolayisi ile ALLAH'a yuklemek istedi. Tovbesi kabul olunmadi, nefsini cok begenmek, kusursuz gormek kibre ve ebedi lanete ugramasina sebeb oldu.

Tovbe eden, kendisini aciz bir kimse oldugunu kabul edip de Mursit vasitasi ile ALLAH'a elini acip tovbe etse kabul olur.

Bir defa tovbe edip de, tovbesinde duramayana artik tovbe kapisi kapanmis degildir.

Tovbesinde durabilinceye kadar sayisiz tovbeler yapmak hakkina sahiptir.

Hadis: "Istihfar eden kisi, birgunde yetmis kere tovbe ederek tovbesini bozsa ve gunah islese o gunah onun uzerine payidar (devamli kalici) degildir."

Hadis: 'Tovbe etmek istedikleri halde, tovbe edemeyenler helak oldular."

Hadis: "Hayatim elinde olan ALLAH'a yemin ederimki, siz gunah islememis olsaydiniz, ALLAH sizi giderir, yerinize gunahkar bir kavmi getirirde onlar magfiret (affolunmak) dilerler. ALLAH da onlari magfiret eder."

Bir gun Hazreti Ali (KerramALLAHu Veche hu) nin huzuruna birisi gelip sordu:

* Ya Ali, ben bir gunah isledim, Ne yapayim?

-Tovbe et buyurdu.

* Tovbe ettim, ama tovbemi bozdum.

* Yine tovbe et buyurdu.

* Ne zamana kadar tovbe edeyim?

* Seytan yenilinceye kadar buyurdular.

Suleyman Peygamber Aleyhisselamin Asaf adindaki bir veziri bir gunah isledi, tovbe etti. Yine tovbe etti. Boylece tovbesinde duramadigi icin 70 kere tovbe etti ve tovbesini bozdu.

En sonunda, gitti boynuna bir demir takdirdi. Suleyman Aleyhisselam' in huzurunada demirli girerek cikardi. Bir gun Cebrail Aleyhisselam geldi. Hak Teala Hazretlerinden Suleyman Aleyhisselama selam getirdi. Dedi ki:

- Hak Teala sana Selam eder, buyurur ki: Asaf kuluma boynundan o demiri cikarmasini soylesin. Zira, Benim tovbe eden kullarima karsi rahmetim coktur, yine tovbe etsin, gunahlarini affediyorum.

Demek ki insan tovbesinde durabilinceye kadar sayisiz defa tovbe etmek hakkina sahiptir.

ALLAH Kabul Etsin...
eserali Kardeşimizin İmzası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası